Ročník 2000 – 2001

Jméno Bydliště Věk
Veronika Krpatová Bystré 10
Milan Bartoš Bystré 10
Jaromír Maisner Bystré 9
Jan Franc Bystré 8
Lucie Marešová Bystré 7
Tomáš Povolný Bystré 7
Jan Maisner Bystré 7
Tomáš Kaválek Bystré 7
Michaela Čtvrtečková Bystré 7
Marek Duška Bystré 7
Jarmila Hejzlarová Bystré 7
Jiří Maisner Bystré 6

Zahájení činnosti

Dnes jsme se sešli poprvé v naší bývalé škole. Se svými ratolestmi přišli i rodiče, aby zjistili, do čeho své děti pouští. Úvodní řečí nás všechny přivítala paní Povolná, která nás seznámila s hasičskou tématikou. Potom jsme dětem rozdali čtvrtky a pastelky, aby nám nakreslili obrázky. Děti kreslili hasičská auta, hasiče a požáry. Po malování jsme hráli různé hry. Děti byli tak nadšené a rozdováděné, že se jim nechtělo ani domů. Proto jsme se hned domluvili na další schůzce.

Návštěva divadla

Protože máme v naší vesničce ochotnický divadelní soubor, šli jsme se podívat na generálku divadelního představení. Hráli hru “Nejkrásnější válka”. Moc se nám divadlo líbilo, neboť tam hraje většina našich rodičů. Ani se nám nechtělo domů, ale bylo už moc pozdě a tak se muselo

A do práce

Dnes jsme se sešli bez rodičů. Nejdříve jsme si zahráli několik her, a pak jsme se pustili do práce. Seznámili jsme se s požární zbrojnicí a se vším, co v ní je. Pak nám paní vedoucí řekla, že nás v letošním roce čeká branný závod. Domluvili jsme se, že se budeme scházet každý pátek v 17 hodin.

Toulání

To není jen tak nějaké toulání. Jde o “Cikánské toulky” v Ohnišově. Šli jsme “Pohádkovým lesem”, kde jsme soutěžili a plnili různé úkoly. Domů jsme přijeli pěkně unaveni, ale stálo to za to. Přivezli jsme si různé upomínkové předměty, diplomy a medaile. Domluvili jsme se, že za rok půjdeme zase.

Lampiónový průvod

I když jsme byli po včerejším toulání značně unaveni, večer jsme se sešli u autobusové čekárny v hojném počtu. Čekal nás totiž lampiónový průvod a na konci průvodu pálení čarodějnice. Tak, kdo by přemýšlel o tom, že je unavený. A ještě ke všemu se proslýchalo, že je letos připravený pořádný ohňostroj. A taky byl.

Recese – 1. máj

Co vymyslet, abychom se mohli zúčastnit prvomájového průvodu? A už to víme. Půjdeme za “Klabzubovu jedenáctku”. Co na tom, že nás je víc než jedenáct, vždyť je to jenom legrace. Půjčili jsme si dresy fotbalistů z Dobrušky a vykročili s mávátky do průvodu. Však se taky objevíme ve filmu o Bystrém.

Osvobozování Janova v Bystrém

Další každodenní recese v naší malé vesničce. Tentokrát jsme nešli organizovaně, ale byli jsme tam všichni. Každý šel se svými rodiči nebo s babičkami a dědečky.

Princezna ze mlejna v kině v Dobrušce

První díl této pohádky jsme viděli snad úplně všichni. Proto jsme nechtěli přijít o díl druhý. Lístky do kina jsme si zamluvili měsíc dopředu. A jeli jsme. Po kině jsme se stavili ještě na velkém zmrzlinovém poháru.

Výlet na zámek

K prožití Dětského dne jsme se rozhodli vyrazit na výlet do Nového Města nad Metují. Tam jsme vystoupili na věž zámku, prohlédli si park, zadováděli si v dětském koutku. Pak jsme si dali zmrzlinu a vydali se na koupaliště hledat poklad s překvapením. Odpoledne jsme skončili opékáním párků.

Dětský pyžamový ples

Tak jako dospělí v březnu, tak i my jsme si zadováděli a zasoutěžili v srpnu. Nejenom tanec a noční úbory potěšily přítomné rodiče, babičky a dědečky, ale hlavně bohatá tombola potěšila nás.

Bystré v základní škole Olešnice

Byli jsme osloveni základní školou v Lewíně, abychom se stali součástí projektu Jantarová stezka, který má sblížit děti školního věku v Polsku, Čechách, Německu a Rakousku. Slavnostní pozvání jsme obdrželi od dětské delegace z Polska v prostorách základní školy v Olešnici. Součástí akce byla prohlídka školy, obce a po chutném obědě jsme cestovali zase domů. Doprovázel nás i pan farář Pfeifer z Bystrého. Byl to hezký slunečný pátek.

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem

Návrat do školních lavic jsme si zpříjemnili výletem do zoologické zahrady. Počasí nám přálo, takže jsme strávili příjemně celý den mezi chlupáči. Kousek jsme šli pěšky, kousek jsme jeli vláčkem a Safari jsme projeli autobusem. Domů jsme se vrátili až pozdě odpoledne příjemně unaveni.

Reprezentujeme v Polsku

V sobotu 29. září 2000 jsme se vydali na pozvání do Polska na zahájení projektu Jantarová stezka. Státní hranici jsme překonali v Kutlu a do Lewína jsme šli pěšky. Procházka. Absolvovali jsme zahájení, uvítání, ubytování. Každý den jsme něco zajímavého podnikli. Spali jsme ve školní třídě na vojenských lehátkách. Moc se nám tam líbilo. Našli jsme si kamarády a kamarádky z Polska. Těšíme se s nimi na další setkání.

Připravujeme se na svůj první “Braňák”

Scházeli jsme se pravidelně každý pátek v 17 hodin. Jeden pátek jsme se věnovali zdravovědě, další jsme zkoušeli střelbu. pak jsme se zaměřili na značky s hasičskou tematikou. Jindy jsme šplhali po laně a trénovali běh. Příště jsme se učili vázat uzle a zopakovali jsme si vše, co jsme probírali. Vše se nám zdálo, že jde hladce a lehce, ale těsně před závody nám onemocněl Honzík a musela nastoupit náhradnice Lucka. Ta však onemocněla den před závody. Našli jsme si Veroniku, která nám pomohla a mohli jsme odjet na náš první “braňák”.

  1. branný závod

Tak, jak jsme se snažili důkladně při běhání kolem Bystrého, při střelbě ze vzduchovky proti hřbitovní zdi, při vázání uzlů venku i v klubovně, při psaní značek na papír tužkou nebo křídou na asfalt připravit se na obstojný souboj s ostatními v našem prvním “braňáku”, tak bohužel právě to nám nevyšlo. Říkali jsme si “nevadí” – alespoň diplom za účast, ale ani ten nám nedali. To bylo zklamání, to bylo slziček. A proto nám pan starosta při cestě domů slíbil, že si zasloužíme alespoň trochu uznání. A tak jsme v Bystrém dostali svůj vytoužený diplom za boj v Česticích.

Kulturní program při vítání občánků

A protože i u nás ve vsi každý rok přibude nějaký ten nový človíček, tak i letos jsme se pod vedením p. Čtvrtečkové naučili básníčkové kulturní pásmo. Hezky jsme tím pozdravili naše budoucí následovníky: Ríšu Poula, Ondru Smolu a Janinu Komůrkovou. Pásmo mělo velký úspěch.

 Vánoční besídka

Neuplynul ani týden a bylo 16. prosince. Protože jsme se už setkali doma s čertem, andělem a Mikulášem chtěli jsme vidět i Dědu Mráze. Na sále hospody jsem si pro sebe, rodiče, babičky, dědečky a ostatní udělali besídku. Vystoupili jsme opět s básničkami, zazpívali jsme koledy s kytarou. A nakonec přišel i Děda Mráz. V krosně měl pro nás plno dárků. Bylo hodně veselo. Dárky dával i našim maminkám.

Výroční valná hromada

Protože je stále zima, chodíme teple nabalení. A protože chceme prodat to, co jsme se naučili, dáváme k dobru další kulturní program hned v úvodu nového roku 6. ledna na sále hospody. Na valné hromadě jsme se blýskli před hosty hasičské obce ze Slovenska, Polska, Německa a Náchoda. Nacvičování se vyplácí…. .

O kom byla pohádka

Pohádku v podání dětí základní školy Ohnišov jsme shlédli v mateřince Bačetín. Pohádku napsal Josef Lukášek z Bystrého a jmenuje se Kováři a ????. Z našeho družstva jsme tam byli v sobotu pouze v počtu pěti.

Tělocvičíme

V tělocvičně, na strání jízdou na saních a pekáčích. Fyzická kondice se musí přece zvyšovat neustále.

Kino 70 Dobruška – Z pekla štěstí

V neděli 18. března ve tři hodiny se jelo na pohádku Z pekla štěstí II. Moc se nám ta pohádka líbila.

A znovu na sobě makáme

Jaro se nezadržitelně blíží, a proto využíváme příležitosti větší tělocvičny v sokolovně Dobřany, kam 8. a 22. března jezdíme nacvičovat dvojice. Od začátku dubna si nakládáme ještě více. Trénujeme 3 x v týdnu: pondělí, středa, pátek.

Cikánské toulky

Protože se podaří umoudřuje, pokračujeme ve zvyšování fyzičky. Vybrali jsme si trasu a vydali se na Cikánské toulky. Šli jsme 7 km pohádkovým lesem. Po celé cestě nás čekalo mnoho úkolů a soutěží. Do cíle jsme došli příjemně unaveni. Za naši vytrvalost jsme obdrželi diplomy, medaile a upomínkové předměty.

První medaile

Když jsme ráno v sedm stáli u zbrojnice, bylo mlhavé počasí. Po příjezdu na místo jsme se klepali zimou i nervozitou. Úplně první soutěž! Vylosováno – jdeme na útok jako 6. . Vše dopadlo perfektně! Následuje soutěž dvojic. Opět vítečně! Nervozita před štafetou… . A znovu bezchybně, výborně! Nikde nejsou vystaveny časy a trestné body… . Nejistota v umístění nás provází až do udělování cen. Mladších kolektivů je jedenáct. Alespoň do první pětky… . Nejsme ani! Následuje čtvrté místo… . Hurá – jsme jedničky!!! Vyhráli jsme svoji první medaili – třetí místo! A pak honem domů. V hospodě dostáváme vyhranou cenu – dortovou roládu. Je vidět, jak jsou na nás všichni pyšní.

  1. máj

Od rána svítilo májové sluníčko a panovala veselá nálada. Odpoledne vyšel do ulic prvomájový průvod, kde měli zastoupení i malí hasiči. Na náměstí bylo hodně stánků, kde prodávali suvenýry a mnoho dalších věcí a občerstvení. Děti měly možnost se pohoupat na houpačkách a kolotoči.

Brigáda na koupališti

V úterý jsme jeli na koupaliště v Bystrém sbírat klacky. Když jsme posbírali a spálili klacky, tak jsme se šli najíst. Dostali jsme párek s chlebem a s hořčicí. Potom jsme se rozloučili a šli jsme domů.

Zkoušky odbornosti

Zkoušení a diktáty nemáme rádi, ale co naplat i do hasičiny patří. Po vysvětlení paní Šubrtovou jsme napsali testy odbornosti. Nebylo to nic lehkého, ale máme kronikáře Milana Bartoše, a Veroniku Krpatovou. Dále pak preventisty: Tomáše Povolného, Jana France a Marka Dušku.

Lično

Po příjezdu do Lična jsme měli už postavené stany. Paní Šubrtová nás rozdělila do skupinek a následovalo vybalení věcí ve stanech (karimatky, spací pytle…). Do večeře jsme si hráli tenis a přitom nám vyhládlo a těšili jsme se na večeři, kterou nikdo neodmítl. V sobotu nám začal perný den a očekávání, jak to všechno dopadne. Začali jsme útokem, kde jsme měli dva pokusy, potom následoval útok CTIF, který jsme zvládli dobře. Štafeta dva pokusy 4 x 60 proběhla docela pěkně bez úrazu. Poslední sobotní pokračovala soutěží dvojic na dva pokusy. Po soutěži následoval oběd a velký odpočinek. Na neděli nás čekal další náročný úkol. Útok CTIF, následovala štafeta CTIF, která dopadla dobře. Po soutěži jsme si ještě zahráli hry. Odpoledne proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků a velká radost a gratulace starším dětem za krásné 1. místo v soutěži. Potom nastal veliký úklid a skládání stanů. Odjížděli jsme s pocitem hrdosti a že něco dokážeme. Velká oslava proběhla v Deštném.

Dětský den

V sobotu bylo velice chladno a pršelo, ale na odpoledne jsme se moc těšili, protože nás čekalo mnoho her, soutěží a překvapení. Moc se nám líbilo ježdění na kole, které proběhlo bez pokut a přestupků. Potom na koupališti v Bystrém byl schovaný poklad, který měl velkou cenu. Po chvíli marného hledání byl poklad nalezen a objeven Tomášem Povolným mezi keři. Po dobití pokladu jsme byli překvapeni co tam asi bude. Dostali jsme samé praktické dárky, které se nám hodí i do školy (mapa, pero, bonbóny, papírová pravítka). Měli jsme z pokladu velkou radost. Hlady jsme nebyli, dostali jsme výborné párky a chleba.

Mezinárodní soutěž v Bystrém

Konečně! V pátek po usilovné mravenčí práci stojí u koupaliště stanové městečko. Hrajeme míčové a společenské hry, po večeři si prohlížíme vystavenou požární techniku. Nemůžeme usnout, v táboře je i po západě slunce veselo. Na nástupu v sobotu je připraveno 12 družstev, 9 kolektivů z České republiky a po jednom družstvu z Německa, Polska, Slovenska. Za nádherného letního počasí začínáme soutěžit štafetovým během na 400 metrů z překážkami CTIF. Náš závod natáčí televize. Po dobrém obědě se koupeme a navečer hrajeme pět soutěží ve Hrách bez hranic. Nejlepším dorozumívacím prostředkem je gestikulace, protože polsky a slovensky rozumíme, ale německy se teprve učíme. Po táboráku a diskotéce je večerka. V neděli dopoledne soutěžíme a v požárním útoku CTIF s překážkami. Před vyhlášením vítězů provádějí v maškarním přestrojení požární útok naši vedoucí. Byla to velká legrace. Po rozloučení s novými kamarády byla mezinárodní soutěž dětí již minulostí.