Ročník 1991 – 1992

Jméno Bydliště Věk
Jitka Balcarová Janov 12
David Horák Bystré 14
Josef Ježek Sedloňov 13
Josef  Komůrka Sedloňov 13
Kamil Lelek Janov 14
Jaromír Meier Sedloňov 13
Jana Martínková Bystré 13
Zdeněk Martínek Bystré 9
Stanislav Melich Ohnišov 13
Jiří Moravec Ohnišov 13
Bohuslav Pábel Bystré 12
Jan Přibyl Bystré 10
Karel Přibyl Bystré 12
Radim Světlík Bystré 11
David Šinták Sedloňov 13
Markéta Štěpánová Bystré 14
Jiří Tomáš Bystré 14
Kateřina Tomášová Bystré 13

Nový Plamen

Skončily další prázdniny a začíná nový školní rok a s ním i další ročník hry Plamen. Z naší bývalé plameňácké skupiny zbylo jen pár dětí. Vašek, Jitka, René, Pepa, Jana, Anča a obě Pavlíny jsou v učení a ve školách rozesetých po celém kraji. V naší vesnici zbylo jen pár dětí, které svým věkem odpovídají pravidlům hry Plamen. Téměř celé družstvo se sestavuje z nových členů. A protože u nás je jich málo, rozhodli jsme se přizvat naše kamarády ze školy, kteří bydlí v sousedních vesnicích. Dalo to hodně přemlouvání, neboť většina z nich neví, co se od nich bude požadovat a mají také trochu strach, zda vše zvládnou.

 Příprava na branný závod

 Dnes jsme se pustili s vervou do práce. Paní Martínková všem rozdala archy papírů, na kterých byly nakresleny topografické značky a jejich vysvětlení. Branný závod je již 19. října. Máme trošku zpoždění, ale doufáme, že vše doženeme ke vší spokojenosti. Letošní branný závod se koná v Kvasinách a spolu s námi jede i hlídka dorostenců.

 Procvičujeme

 Dnes jsme se sešli, abychom si procvičili všechny disciplíny branného závodu neboli závodu požárnické všestrannosti. Pan Dusílek napnul lano mezi dva kmeny a my zkoušeli překonání překážky po vodorovném laně. Všem se celkem dařilo. Další disciplínou je vázání uzlů, musíme zvládnout na jedničku všech pět a to: tesařský, lodní, záchranný, úvaz na proudnici a zkracovačku. Toto, i ostatní disciplíny jsme zvládli. Jen střelba se nedařila k naší spokojenosti.

 Branný závod

 Tak už je to tady. Hlavní zkouška naší dovednosti začíná. Den začal pošmurně. Drobně prší, když nasedáme do autobusu, který nás má odvézt do Kvasin. Když vybíhá první hlídka, rozprší se úplně. Máme obavu, že trať bude klouzat. Až když jsme na startu my, pršet přestává. Máme to za dobré znamení. První stanoviště je střelba. Ta nám nevyšla ani trochu. Jedenáct špalíčků zůstalo stát. Musíme zabrat v ostatním a v běhu. Již žádné trestné minuty. Dobíhající čas jsme měli celkem uspokojivý. Ještě jsou však za námi družstva, která jsme právem považovali za lepší. Po sčítání výsledků jsme třetí. Lepší jsou Lično a Houdkovice. Na jaře se musíme polepšit.

Beseda o Řecku a Turecku

 Pan Dusílek byl na zájezdě v Turecku. Při naší další schůzce nám o své cestě vyprávěl. Bylo to velice zajímavé a poučné. Dále jsme se domlouvali, že musíme udělat sběr papíru. Termín zatím není stanoven.

 Valná hromada

 Dne 12. ledna se uskutečnila v hospodě „ U Ševců “ v Bystrém výroční valná hromada. My jako mladí hasiči jsme předvedli kulturní program složený z básniček ze zimní tématikou.

 Opět nacvičujeme

 Začínáme nacvičovat na jarní kolo hry Plamen. Přidali se k nám další pomocníci. Protože je venku stále špatné počasí, přinesl pan Dusílek maketu hasičské stříkačky do klubovny ve škole. Zde nacvičujeme sání a proudy na sucho. Jirka s Davidem také zkouší do disciplíny dvojice smotávání hadic. Už se těšíme, až budeme moci jít běhat ven.

 Odborky

 Dnes jsme se připravovali opět na útok. Přitom jsme s našimi vedoucími provedli odborky. David Šinták, Josef Ježek, Josef Komůrka, Kamil Lelek, Jaromír Meier, Standa Melich, Jiří Moravec, Bohouš Pábel – ti všichni splnili odbornost preventista.

 Beseda o požární prevenci

 Pan Dusílek s p. Martínkovou s námi uspořádali besedu o požární prevenci. Dozvěděli jsme se, jak předcházet požárům a co máme dělat, když zjistíme, že někde hoří. Společně jsme zhotovili nástěnku u autobusové čekárny s tématem požární prevence.

 Bazén

 V sobotu 11. dubna jsme jeli s naší vedoucí a jejím manželem do Dobrušky do krytého plaveckého bazénu. Bylo nás 16 dětí. Velice jsme si plavání užili. Byla to příjemná změna.

 Kresby do soutěže

 Sešli jsme se u Martínků, abychom nakreslili kresby do soutěže „ Požární ochrana očima dětí “. Své kresby do soutěže poslali: Jana Martínková, Kateřina Tomášová, Karel Přibyl, Honza Přibyl, Radim Světlík a Milan Hradecký.

 Velký úklid

 Skončila zima, není už sníh a tak je vidět, kde zůstala jaká špína. Také my jsme se sešli, abychom uklidili požární zbrojnici, okolí požární zbrojnice a omyli požární vozidlo. Pomáhali nám členové SDH. Odpracovali jsme 26 hodin.

 Mytí koupaliště

 Obecní úřad v Bystrém vyhlásil na sobotu 9. květen brigádu na mytí koupaliště, i my mladí hasiči jsme se zapojili. Odpracovali jsme 36 hodin.

 Čermná nad Orlicí

 Po příjezdu do Čermné nad Orlicí jsme nejprve postavili stany a ubytovali se. Až do večera jsme měli volno a tak jsme proháněli míč. V sobotu se všichni pochodem přesídlili na hřiště v Čermné. Po celou cestu vyhrávala v ampliónech hudba a byli vítáni všichni účastníci hry Plamen. Na hřišti jsme odběhali štafetu, útok a džberovky. Odpoledne bylo opět volno. Večer byla diskotéka. V neděli ráno byly jen dvojice. Naše úspěchy byly nestejnoměrné. Celkem se nám dařila štafeta i džberovky. Útok se nám však nevyvedl ani jeden, takže jsme klesli dost hluboko v umístění družstev. Celkem se nám vydařily dvojice a tak jsme se nakonec umístili na 3. místě. Byli jsme rádi, že vše nedopadlo hůře.

  1. výkonnostní soutěž mladých požárníků

 Naše družstvo bylo pověřeno reprezentací naší republiky v Liezenu – Rakouské Štýrsko. Začali jsme se připravovat na soutěžní disciplíny. Scházíme se třikrát do týdne a snažíme se udělat dobrý výkon i při tréninku. Zájezdu se zúčastní členové našeho kolektivu mladých požárníků: Markéta Schejbalová, Petra Netíková, Leoš Ježek, Miloš Marek, Josef Ševc, Jan Bartoš, Standa Melich, Jaromír Meier, Josef Komůrka, David Roll, Kamil Horák. Soutěžit pojedeme v nových teplákových soupravách, které jsme k reprezentaci dostali. Díky naším sponzorům jsme byli vybaveni „ maskáči “ a pevnou obuví. Budeme se snažit dobře reprezentovat nejen naši obec, ale i celou naši vlast.

 Úterý 14. 7.

 Nastává poledne. Dvě vozidla, požární Avie řízená p. Tomášem a Avia camp řízená p . Pekem vyjíždějí k cestě do Rakouska. Vedoucím zájezdu je Josef Dusílek, trenérem družstva Josef Andrš, tlumočnicí p. Čermáková z Deštného v O. h.  . Zájezdu se účastní 11 členů kolektivu MP, vítězů celostátního kola hry Plamen 90, kteří byli pověřeni reprezentací ČSFR na 22. výkonnostní soutěži konané v Rakouském Liezenu náležejícím do oblasti Štýrska. Mimo patřičných zásob potravin na cestu sebou vezeme stany na ubytování a dárky do soutěže i pro hostitele. Vozidla míří do jižních Čech k přejezdu do Rakouska v Dolním Dvořišti. Naším záměrem bylo nalézt místo k přenocování na našem území a ráno odjet do Rakouska. Ubytování jsme nalezli u rybníku kempu Dívčí Kámen nacházejícím se mezi Českými Budějovicemi a Kaplicemi. Přesto, že bylo zataženo, ale nebyla zima postavili jsme úkryt z veliké plachty jako safari a pod ním jsme přepsali téměř pod širákem. Trochu nás zlobili jenom komáři.

 Středa 15. 7.

 Vyspali jsme se dobře a nezmrzli jsme. Připravili jsme snídani, uložili věci a vyjeli k přejezdu státní hranice. Po cestě jsme ještě doplnili pohonné hmoty, pečivo, zeleninu a pivo a posléze jsme již stáli na přejezdu. Avie p. Peka projela bez problémů, ale hasičskou Avii si rakouští celníci prohlédli důkladně a našli poháry vezené jako dary do soutěže a tyto se jim nelíbily. Po kratším vysvětlování a domluvách nás však pustili bez placení cla. Jsme v Rakousku a vše se nám zdá jaksi jinačí, vzhlednější. Jedeme dálnicí k Linci, kam před polednem dorážíme. Prohlížíme si město, nahlížíme do výkladních skříní obchodů a pomalu si navykáme na život v Rakousku. Po prohlídce města vaříme oběd a pokračujeme v jízdě směrem na Salzburg. Město je známe hudebními tradicemi, historickými budovami a množstvím návštěvníků. Prošli jsme si město i když večer trochu prostřikovalo. Potom jsme vyjeli hledat ubytování. Při výjezdu z města se spustil prudký liják a měli jsme obavy, jak přenocujeme. Zajeli jsme několik kilometrů od města k trati závodů formule 1 na Salzburgring. Při vjezdu do areálu nás vítali a hned se ptali, do kterého parkoviště jedeme. Po chvíli jsme se teprve domluvili, že v sobotu zde probíhají závody a oni nás vítali jako závodníky. Nebylo zde možné postavit stany, až nakonec jsme našli dobré místečko na parkovišti a ubytovali se. Při přípravě večeře prováděl Pepa Andrš tvrdý trénink družstva. Utahaní z cesty jsme dobře povečeřeli a uložili se ke spánku.

 Čtvrtek 16. 7.

 Po včerejším dešti není ani památky a budí nás sluníčko. Vaříme snídani, balíme stany a připravujeme se na další cestu. Čeká nás cesta do Liezenu rámovaná půvabnou krajinou. Projíždíme podél jezer Fuschlsee a Wolfgangsee a zastavujeme se na vyhlídkových místech silnic. Navštěvujeme lázeňské město Bad Ischl a objíždíme Hallstätter See, půvabné jezero s městečkem Hallstadt, známým doly na sůl. Zastavujeme zde na odpočinek a odvážlivci se koupou v jezeře. Osvěženi pokračujeme cestou do Liezenu, místa konání soutěže. Dorážíme sem odpoledne. Vyhledali jsme zdejší hasičskou zbrojnici a byli uvítáni hasičskými činovníky města Liezenu. Zaparkovali jsme na zahradě a hřišti místní školy ve středu asi desetitisícového města. Zde jsme postavili stany a ubytovali se. Sociální zařízení jsme mohli používat ve škole. Hráli jsme fotbal, prováděli nácvik disciplín a navečer nás pozvali do zbrojnice na pohoštění a prohlídku místního stadionu, místa konání soutěže. Večer jsme poseděli do pozdních hodin s hostiteli – hasiči z Liezenu.

 Pátek 17. 7.

 Budíme se do nádherného slunečného rána. Vaříme snídani v dobré ranní pohodě. Dopoledne odcházíme na stadion, kde si máme možnost vyzkoušet požární útok z překážkami na již připravených drahách. Celkem se nám daří a naše tréninkové časy jsou dobře hodnoceny. Odpoledne nás čeká prohlídka hasičské zbrojnice, nového signalizačního dispečinku, prohlídka vozidel a techniky. Potom vyjíždíme auty místních hasičů na výlet. Úzká cesta s prudkým stoupáním nás vyváží do kopců, až do výšky asi 1200 m . Odtud je nádherný pohled na Liezen. Zastavujeme na horské planině v místě ticha. Nachází se zde několik chalup, pasou se tu krávy a potkáváme se s několika turisty. Vystupujeme k malé hasičské kapličce, odkud je nádherný pohled na okolní horské velikány. Zpět scházíme až k chatě hasičů do Liezenu, kde můžeme posedět a občerstvit se. Je zde nádherná horská pohoda, příjemný vzduch a chládek. Odpočinuti sjíždíme zpět do města a odevšad na nás sálá vedro. Navštěvujeme místní koupaliště, kde nám zajistil starosta města bezplatný vstup. Nastává teplý večer, sedíme s rakouskými přáteli, navštěvují nás představitelé místních hasičů i vedoucí hasičstva kraje Štýrska. Opouštějí nás pozdě v noci obdarováni dárky.

Sobota 18. 7.

 Ráno je trochu zamračené, po horách se válí mlhy. Po snídani se chystáme na SOUTĚŽENÍ. Soutěže se účastní 250 družstev mladých hasičů ze Štýrska a mimo nás jako hosté mladí hasiči ze Slovinska. Na stadionu vládne živý ruch a soutěže probíhají na třech drahách v požárním útoku s překážkami již od šesti hodin ráno. K soutěži nastupujeme před jedenáctou hodinou. Hodinu předem musíme být již nastoupeni ke kontrole průkazů a výstroje. Obdiv všude vzbuzují obě naše děvčata zařazená v družstvu, neboť dívky a ženy v Rakousku s hasiči necvičí. Nastupujeme na start, balíme si hadice a doléváme vodu do džberovek. Běžíme na střední dráze. Požární útok se nám celkem vydařil a dosáhli jsme podle odhadu šestý až sedmý nejlepší čas. Na stadionu nás doprovázeli zástupci Českého ústředního výboru Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, jeho místopředseda p.  Montelík a pracovník sekretariátu pro mládež p. Pokorný, který vše natáčel na video. Za hodinu nás čekala další soutěž, štafeta 400 m s překážkami, která se běhala na silnici vedle nádraží ve dvou drahách měřených el.  časomírou. Ve štafetě dosahujeme nejlepší zaběhnutý čas v soutěži, ale smůla nám připisuje 10 trestných bodů za špatné spojení hadice na rozdělovač. Celkový náš výsledek je po přepočtu kategorií na 13. – 14. místě, ale mohlo to být ještě lepší. Podařilo se nám však získat bronzové medaile CTIF – výkonnostní třídy pro družstvo i jednotlivce. Navečer probíhá vyhlášení vítězů na náměstí města. Průvod všech účastníků přichází na náměstí, kde ho očekává mnoho hasičských činovníků i představitelů města. Poháry jsou odměňováni nejlepší družstva a jeden si odnášíme i my. Dva skleněné poháry, věnované naší výpravou do soutěže jsou vylosovány mezi soutěžní družstva. Soutěžní den končí, navečer nás navštěvuje starosta města Liezenu a hasiči, kteří se o nás starali. Spokojeni se ukládáme ke spánku.

 Neděle 19. 7.

 Opět krásné slunečné ráno. Balíme stany a loučíme se s přáteli z Liezenu. Byli k nám velmi hodní a přátelští. Naše cesta směřuje do Grazu, druhého největšího města Rakouska. Cestou několikrát zastavujeme a prohlížíme si krajinu. Do Grazu přijíždíme odpoledne. Vydáváme se na procházku městem směrem k městskému hradu. Je horké, slunečné odpoledne, ale po výstupu na hrad se nám otevírá nádherná vyhlídka na město. Po sestupu odjíždíme asi 14 kilometrů do města Voitsberg, ve kterém bydlí dcera p. Peka, Klára. Nacházíme ji doma a ona nás doprovází až na okraj města, k malebnému domku pana „ Williho “. Na zahrádce u domku stavíme stany, vaříme večeři a prožíváme večerní posezení s rodinou a příbuznými Kláry. Klára zde ošetřuje kotník Leoši Ježkovi, který si ho poranil při doběhu štafety. Všichni jsou moc ochotní a „ Willi “ by se pro nás snad rozdal. Ukládáme se ke spánku až pozdě večer.

 Pondělí 20. 7.

 Budí nás zase sluníčko. Po snídani balíme, loučíme se s „ Willim “ a přáteli a odjíždíme do nedalekého městečka, k prohlídce kostela nezvykle vystavěného. Dále navštěvujeme farmu chovu koní – lipicánů. Po rozloučení s Klárou míří naše auta do Vídně.

Po dojezdu do Vídně volíme procházku ulicemi města a rozhlížíme se po obchodech. Navečer opouštíme město a míříme domů, do republiky. Přejezd na hranicích je bez problémů a dojíždíme k Pálavským jezerům, kde chceme přenocovat. Kemp je však naplněn, zkoušíme postavit stany na posečeném poli, odkud nás však policisté posílají zpět k jezeru, kam se dostáváme až za tmy. Stavíme znovu safari a brzo se ukládáme ke spánku.

 Úterý 21. 7.

 Ranní budíček. Nechce se nám vstávat, ale čeká nás již cesta domů. Balíme, cestou zastavujeme a vaříme snídani a ve tři hodiny odpoledne přijíždíme zpět do Bystrého.

Byl to hezký zájezd, viděli jsme krásnou přírodu a zajímavosti,seznámili jsme se s přáteli hasiči – lidmi, kteří k nám byli velmi hodní.

Tímto končí jedna velmi úspěšná etapa činnosti mladých požárníků v Bystrém.