Ročník 1992 – 1993

Jméno Bydliště Věk
Jitka Balcarová Janov 13
Pavel Hejzlar Ohnišov 14
Josef Ježek Sedloňov 14
Renata Ježková Bačetín 14
Josef Komůrka Sedloňov 14
Zdeněk Martínek Bystré 10
Jana Martínková Bystré 12
Jaromír Meier Sedloňov 14
Pavel Melich Ohnišov 12
Stanislav Melich Ohnišov 14
Jiří Moravec Ohnišov 14
Pavel Moravec Ohnišov 13
Bohuslav Pábel Bystré 13
Jan Přibyl Bystré 11
Karel Přibyl Bystré 12
Radim Světlík Bystré 12
David Šinták Sedloňov 14
Roman Švorc Ohnišov 14
Kateřina Tomášová Bystré 14

 Nácvik na závod požárnické všestrannosti

 Je tady další kolo hry Plamen. Začínáme nacvičovat branný závod. Letos začala zima svoji vládu brzy. Občas prší, nebo i sněží. Venku se tak nedá nacvičovat. Stihli jsme alespoň střelbu. Další disciplíny probíráme v klubovně. Nacvičujeme uzly, topografii i požární disciplínu. Scházíme se dvakrát týdně. Dnes, těsně před branným závodem se vyčasilo alespoň na chvilku. Zkusili jsme disciplíny venku, abychom věděli, jak bude vše probíhat, aby noví chlapci alespoň trochu věděli, co je čeká. Vše ostatní závisí na nás. Doufáme, že se dobře umístíme na dobrém výchozím umístění pro jaro. Budeme se snažit.

 Branný závod

 Branný závod se konal 28. 10. 1992 ve Vamberku. Byl v pěkném lesním prostředí. Celý den se schylovalo k dešti, ale po dobu závodu nepršelo. Vybíhali jsme až ke konci startovního pole, a tak jsme byli všichni napjati, jaký terén pro nás pořadatelé připravili. První stanoviště byla střelba, po skončení nám zůstalo nesestřeleno 5 špalíčků. Pokračovali jsme dále. Na zdravovědě jsme uvázali špatně uzel a tak nám přibylo dalších 5 trestných minut. Snažili jsme se ze všech sil uběhnout alespoň dobrý čas. Po doběhnutí jsme s napětím čekali, jak doběhnou naši největší soupeři, kteří běželi až po nás. Po sečtení výsledků jsme zjistili, že máme první místo. Byli jsme rádi, že to takhle dopadlo. Příště se musíme připravit ještě lépe.

 CTIF v Rakousku

 Družstvo, které vyhrálo Plamen v roce 1990 bylo v Rakousku na soutěži CTIF, která se liší od hry Plamen. Na zájezdě natočil pan Dusílek film, který nám při besedě 18. listopadu 1992 promítl. Besedovali jsme o disciplínách, které na CTIF jsou. Dále jsme si prohlédli místa v Rakousku, která soutěžní družstvo navštívilo při týdenním zájezdu. Docela jsme jim záviděli.

 Valná hromada

 Jednou z největších událostí pro naše sdružení hasičů v Bystrém bylo předávání čestného praporu SDH na slavnostní valné hromadě 12. 12. 1992. My, mladí hasiči jsme nastudovali kulturní program na tuto schůzi. Bylo nás 14. Čtrnáct dní předem jsme si rozdali básničky, které jsme doma pilně předčítali a učili se je. Jednou týdně jsme se scházeli a předváděli, co již umíme. Celou schůzi natáčeli na video a tak jsme zvědaví, jak vypadáme. Také televize byla u toho, a krátký šot byl uveden i v televizi.

Požární prevence

Sedmnáctého března 1993 k nám zavítal pan Netík z Bystrého a provedl s námi besedu o požární prevenci. Také jsme zhotovili vývěsní skříňku s problematikou prevence.

 Nacvičujeme

 Začíná jaro a my začínáme nacvičovat na jarní kolo soutěže Plamen. Získali jsme další dva chlapce do družstva. Venku je ještě špatné počasí a tak se scházíme v klubovně SDH. Máme postavenou maketu hasičské stříkačky a nacvičujeme útok „ na suchu “. Dále se učíme smotávání hadic do disciplíny dvojice. Jak jen bude trošku pěkně, půjdeme ven.

 Odborky

 Dnes jsme se připravovali na požární útok, neboť venku je špatné počasí. Přitom jsme s našimi vedoucími provedli odborky. Odznak odbornosti splnili: Pavel Moravec, Pavel Hejzlar, Jana Martínková, Pavel Melich a Roman Švorc.

 Kresby do soutěže

 Sešli jsme se u Martínkových, abychom nakreslili kresby do soutěže „ Požární ochrana očima dětí “. Své kresby poslali Jana Martínková, Zdeněk Martínek, Radim Světlík, Jan Přibyl, Karel Přibyl.

 Pozor hoří !

 Tři dny 24. – 26. 4. 1993 v Bystrém hořelo. Bysterští hasiči vyjeli celkem čtyřikrát k hašení lesních požárů ve Sněžném, Nedvězím a na Bysterských Dolech. Někteří z nás se byli na těchto místech podívat a viděli jsme co to znamená nedodržování požární prevence. Ve čtvrtek jsme potom pomáhali při úklidu požární zbrojnice, balení hadic a údržbě vozidla. Při úklidu pomáhalo celé družstvo připravující se do soutěže Plamen a celkem jsme odpracovali 23 hodin.

 Koupaliště není jenom koupání

 V sobotu 8. 5. 1993 jsme se zúčastnili brigády pořádané obecním úřadem při mytí koupaliště. Prací na přípravě koupaliště se účastníme každoročně a máme také možnost zkusit si stříkání vodou při použití požárního stroje. Letos se nás sešlo 13 a odpracovali jsme 42 hodin.

 Plamen 93

 Okresní kolo hry Plamen se konalo v Dobřanech v Orlických horách. V pátek večer pršelo, a tak jsme měli obavy, jaké bude počasí v sobotu a v neděli. Tento rok jsme nespali pod stany, protože jsme měli všichni blízko domů. V sobotu začínali disciplíny v 9 hodin a my jsme začínali útokem hned jako čtvrtí. Útok se nám celkem zdařil. Potom následovaly džberovky. Při této disciplíně byl proti nám vítr. První pokus byl dlouhý, druhý se však vydařil lépe. Dále byly štafety. I zde jsme dobře uspěli. Poslední akcí byly dvojice. I zde se nám vedlo dobře. Celkem jsme se umístili na prvním místě, bez ztráty jediného bodu. Ve dnech 11.  a 12. června budeme reprezentovat okres v krajském kole v Letohradě. Doufáme, že se nám bude dařit.

 Oblastní kolo

 Oblastní kolo Plamen se konalo 12. – 12. června 1993 v Letohradě. Po příjezdu do Letohradu nám nepřálo počasí. Bylo pod mrakem a poprchávalo. V pátek odpoledne byl závod požárnické všestrannosti a džberovky. Ostatní se mělo provozovat v sobotu na stadiónu v Letohradě. Než vybíhala naše hlídka, pršelo. Měli jsme strach, že vše bude mokré a bude to klouzat. Střelba byla dosti slušná, neměli jsme moc trestných minut. Vše probíhalo dobře, až když jsme přišli k topografii, špatně jsme zorientovali mapu, pak se špatně uvázal uzel. Naskočily nám trestné minuty a ty se nám nepodařilo zkrátit. Takže jsme ve výsledcích klesli až na 10. místo. To pro nás nebylo moc dobré. Dále byly džberovky. Zde jsme si věřili, a také nám vyšli podle našich představ. Byli jsme v této disciplíně první. Druhý den jsme se přesunuli na stadión. Zde se nám vedlo se střídavými úspěchy. Na požárním útoku jsme byli čtvrtí, ve štafetě druzí, ve štafetě požárních dvojic pak 7. . Nakonec jsme uhájili 3. místo. Jsme šťastni, že to tak dobře dopadlo.

Přehled výsledků

Disciplína Výkon Umístění
Závod pož. všestrannosti 38, 33 min. 10
Požární útok 34, 82 s 4
Štafeta 4x 60 m 44, 08 s 2
Štafeta požárních dvojic 60, 29 s 7
Džberovky 24, 93 s 1
     
Celkem body   24

První regionální soutěž

Naše základní organizace se snaží navázat spolupráci s organizacemi v jiných státech. Nejblíže od nás je Polsko a tak se zaměřila na tuto zemi. Organizace zjednala soutěž v Bystrém, kde se uskutečnila na hřišti za vesnicí. Z naší strany se zúčastnila družstva z Valu, Olešnice, Dobřan a Bystrého. Také družstvo dorostenců. Polským dětem jsme předvedli naše disciplíny ve hře Plamen, a také disciplíny v soutěži CTIF. Polské děti nám pak předvedly jejich způsob útoku, velmi odlišný od našeho. Jako zpestření odpoledne, byli pozvání útvary hasičů z povolání z Dobrušky. Ti předvedli práci s třicetimetrovým žebříkem a práci při vyprošťování lidí z nabouraných aut pomocí hydraulických nůžek. Všem se odpoledne líbilo. Na oplátku jsme pozváni příští prázdniny do Polska.